Home

Don't miss a thing!

Subscribe now to our weekly World Routes eNewsletter for the most up-to-date festival info all summer long. And don't forget to check this page regularly for updates.

Festival Overview | Event Schedule | Curatorial Statement
World Café | International Marketplace | Street Stage
Acknowledgments | More World Routes

 

The 15th Anniversary Ashkenaz Festival celebrates contemporary Jewish music and art.

Discipline:

Venue:

Tribute to Avram Sutzkever

7:30pm

Music

Off-Site Event

An evening of Avram Sutzkever's poems set to music.

Rafael Goldwaser: “A Gilgul fun a Nign” Metamorphosis of a Melody

7:00pm

Theatre

Music

Off-Site Event

Yiddish theatre actor, director and founder of Strasburg's Der LuftTeater, Rafael Goldwaser, returns to Toronto with his newest one-man show.

Song of the Lodz Ghetto

7:00pm

Music

Film

Off-Site Event

Don't miss the world premiere screening of this documentary featuring the haunting musical programme of songs from the Lodz Ghetto, as performed by the Klezmer supergroup Brave Old World.

Michael Winograd Trio

8:30pm

Music

Off-Site Event

Clarinetist and composer Michael Winograd is considered a modern master of the klezmer clarinet style.

Geoff Berner

8:30pm

Music

Off-Site Event

The goal of Vancouver singer-songwriter/accordion player Geoff Berner is to “drag klezmer music kicking and screaming back into the bars.”

Isacc Bashevis Singer and His Artists

12:00pm – 1:00am

Visual Arts

A unique exhibition presenting the work of 17 artists who illustrated 25 of Singer's novels and short stories, including Larry River, Maurice Sendak, Raphael Soyer, Roman Vishniac, and William Pene Du Bois.

Redpath Kids Crafts

12:00pm – 8:00pm

Craft

Family

Kids can make "apeeling" fragrant apple decorations!

Havdallah – Celebration & Ritual

4:00pm – 5:00pm

Music

Family

One of the most revered Jewish rituals, the celebration of Havdallah at the Ashkenaz Festival is one of Canada’s largest outdoor Havdallah ceremonies.

Lenka Lichtenberg: CD Release

6:00pm

Music

A long-time staple of the Toronto Jewish music scene.

Michael Winograd Dance Band

6:00pm

Dance

Music

Michael Winograd is one of the leading young clarinetists in the American klezmer scene.

KlezKanada Film Scholarship Retrospective

6:00pm

Film

Founded in 2006, the David A. Stein Memorial Filmmaking Scholarship program has given emerging filmmakers an annual opportunity to explore the KlezKanada Festival in Lantier Que creatively through the camera’s eye.

Flory Jagoda: Judeo-Spanish Songs from Bosnia

7:00pm

Music

For the last six decades Flory Jagoda has made it her personal mission to keep the rich Ladino musical tradition of Bosnia’s Jews alive, earning her the sobriquet "Keeper of the Flame.”

The Black Sea Station: CD Release

7:00pm

Music

The Black Sea Station adds a fresh modern spin to its take on traditional klezmer music.

Boris Sandler: Abraham Cahan and the Forverts

7:00pm

Lectures

Literary Arts

This year we celebrate the 150th birthday of Abraham Cahan — founder of the Forverts.

Elaine Hoffman Watts

8:00pm – 9:00pm

Music

A third-generation klezmer musician, scion of the great Philadelphia Hoffman family of klezmorim.

Taqasim

8:30pm

Music

Film

Shot in the streets of Cairo, Taqasim Arabic and Jewish musicians and memorable back-ally jams featuring Felix Misrachi, Zehava Ben, Abraham Salman and many others.

Havdallah – Celebration & Ritual

9:00pm

Music

Family

One of the most revered Jewish rituals, the celebration of Havdallah at the Ashkenaz Festival is one of Canada’s largest outdoor Havdallah ceremonies.

The Other Europeans

9:30pm –11:00pm

Music

North American premiere! This new intercultural super-group creates powerful, deeply emotional and virtuosic music.

Slichot

10:00pm –11:00pm

Music

Exploring the mysteries of the Slichot service through the fusion of music, chanting, liturgy, poetry, meditation and prayer.

Yiddish Princess

11:00pm –12:00am

Music

What happens when traditional Yiddish song is married with ‘80s power pop and hard rock?

Sephardic and Mizrachi Cabaret

11:00pm –12:00am

Music

Featuring a diverse cast of artists from Toronto and around the world.

Shtiller Tants with Di Tsvey

11:00pm

Dance

Music

Revive your spirit with dancing under the stars to music so quiet you can hear the dancer’s feet scrape the floor

Isacc Bashevis Singer and His Artists

12:00pm – 1:00am

Visual Arts

A unique exhibition presenting the work of 17 artists who illustrated 25 of Singer's novels and short stories, including Larry River, Maurice Sendak, Raphael Soyer, Roman Vishniac, and William Pene Du Bois.

Redpath Kids Crafts

12:00pm – 8:00pm

Craft

Family

Kids can make "apeeling" fragrant apple decorations!

Parade Crafts with Shadowland Theatre

12:00pm – 6:00pm

Craft

Family

Help create the festival’s largest work of art!

From “Others” to Brothers: Meet The Other Europeans

1:00pm

Lectures

Music

Meet the 14 members of The Other Europeans, a unique intercultural group of Jewish and Roma musicians hailing from seven different countries.

Community Klezmer Showcase

1:00pm

Music

A showcase of local community groups and up-and-coming ensembles in the Toronto klezmer scene.

Flory Jagoda: La Nona Canta

1:00pm

Music

Family

Flory Jagoda, the nona (grandmother) of Ladino music, is the last surviving member of the Altaras family, a group of well-known singers and musicians from Bosnia.

The Spirit of Sepharad with Gerard Edery and the Caravan Ensemble

2:00pm

Music

A soul-stirring musical journey, The Spirit of Sepharad: From Casbah to Caliphate traces the unique migration of Sephardic music from medieval Spain, across North Africa, to the Middle East.

Jewish Jug Band with Sruli and Lisa

2:00pm

Music

Learning

Family

What is a Jewish jug band? Families and kids of all ages are about to find out!

Josh Kun: And You Shall Know Us By the Trail of Our Vinyl

2:00pm

Lectures

Literary Arts

Music

What started out as a mutual affinity for kitschy Jewish album covers soon became a quest for identity, history, and culture between the grooves of LPs.

Red Hot Chachkas

3:30pm

Music

San Francisco’s Red Hot Chachkas sound swings, shakes, and serenades.

Laura Kruger: Isaac Bashevis Singer and His Artists

3:30pm

Lectures

Visual Arts

As creator of the exhibit Isaac Bashevis Singer and His Artists, Laura will discuss the process through which she assembled this unique exhibit and reveal the fascinating stories of its unique treasures.

Efim Chorny and Susanna Ghergus

4:00pm

Music

With his soulful voice and charismatic style, Efim Chorny is one of Eastern Europe’s leading practitioners of traditional and contemporary Yiddish song, and a major figure in the revival of Yiddish culture in the former Soviet Union.

The Kugel Valley Klezmer Band

4:00pm

Theatre

Literary Arts

Music

The touching children’s book by Joan Betty Stuchner and Richard Row comes to life!

Adjuntaremos: A Sephardic/Mizrachi Roundtable

4:30pm

Lectures

A panel discussion with Yair Dalal, Gerard Edery, Flory Jagoda and Galeet Dardashti.

Zebrina: CD Release

5:00pm

Music

Progressive Jewish fusion ensemble Zebrina is one of the freshest additions to Toronto’s Jewish music scene.

Adrienne Cooper: Enchanted CD Release

5:30pm

Music

Adrienne Cooper is internationally recognized as one of this generation’s stellar performers and teachers of Yiddish vocal music.

Lorie Wolf: Mazl and Shlimazl

5:30pm

Music

Mazel and Schlimazel is a musical adaptation of the classic tale written by Isaac Bashevis Singer, featuring an onstage band playing original klezmer music and animation based on the illustrations of Margot Zemach.

Les Bâtards du Bouche

6:00pm

Music

Four of the finest young Canadian harmonica players collaborate in the creation of a new repertoire of Jewish harmonica quartet music.

Odessa/Havana

7:00pm

Music

A high-powered collision of two great musical styles predated, but not predicted, by the Jewish-fuelled, American mambo craze of the 1950s.

The House on Bainbridge Avenue: Growing up Yiddish in post-WWII New York

7:00pm

Lectures

Literary Arts

Binyumen Schaecter reminisces about growing up in one of New York’s most influential families of Yiddish linguists, poets, writers, and activists.

Paint What you Remember

7:00pm

Film

This film follows Mayer Kirshenblatt on a journey back to his hometown of Opatow and shows off the vibrant colours and bold canvases he created.

Divahn

8:00pm – 9:00pm

Music

Infusing traditional and original Middle Eastern Jewish songs with sophisticated harmonies, entrancing improvisations and funky arrangements.

Glimpses of Yiddish Czernowitz

9:00pm

Film

Glimpses of Yiddish Czernowitz is a visual tale of the all-but-lost Jewish community of Czernowitz.

Balkan Beat Box

9:30pm

Music

Combining the musical traditions of Europe and the Mediterranean rim with rock, reggae and electronic music.

Goldfaden’s Legacy

9:30pm

Music

Film

Goldfaden's Legacy is a musical romp celebrating the songs, stars and stories of Yiddish Theatre.

The Sway Machinery

11:00pm – 1:00am

Music

This powerful combination of famous musical personalities yields an unassailable force of excitement.

Shtiller Tants with Di Tsvey

11:00pm

Dance

Music

Revive your spirit with dancing under the stars to music so quiet you can hear the dancer’s feet scrape the floor

Cabaret: Echad, Tsvey, Tres

11:00pm

Music

An eclectic variety evening featuring various festival artists performing solos, duos and trios, hosted by Ashkenaz Festival founder David Buchbinder.

Isacc Bashevis Singer and His Artists

12:00pm –10:00pm

Visual Arts

A unique exhibition presenting the work of 17 artists who illustrated 25 of Singer's novels and short stories, including Larry River, Maurice Sendak, Raphael Soyer, Roman Vishniac, and William Pene Du Bois.

Redpath Kids Crafts

12:00pm – 6:00pm

Craft

Family

Kids can make "apeeling" fragrant apple decorations!

Parade Crafts with Shadowland Theatre

12:00pm – 6:00pm

Craft

Family

Help create the festival’s largest work of art!

Jewish Jug Band with Sruli and Lisa

12:00pm

Music

Learning

Family

What is a Jewish jug band? Families and kids of all ages are about to find out!

Toronto Jewish Folk Choir

12:30pm – 1:30pm

Music

The choir performs a suite by Srul Irving Glik with musical settings of work by five Canadian Yiddish poets, including Peretz Miransky and Rokhl Korn.

Gerard Edery: Everybody’s Song

1:00pm

Music

Family

Moroccan-born Sephardic music master introduces teenage audiences to the shared musical heritage of Jews, Christians and Muslims during the Golden Age of Spain

Bob Cohen: Jewish and Roma Musicians in European Culture

1:00pm

Lectures

Music

Binyumen Schaecter reminisces about growing up in one of New York’s most influential families of Yiddish linguists, poets, writers, and activists.

Frank London’s "A Night in the Old Marketplace"

1:00pm

Theatre

Music

Grammy award-winning klezmer giant Frank London mixes Jewish, jazz, and world beats in his unique adaptation of a phantasmagorical Yiddish play, written in 1907 by I.L. Peretz.

Jaffa Road

2:00pm

Music

Jaffa Road is an acclaimed Toronto-based world music group made up of some of Canada’s most exciting and virtuosic interpreters of inter-cultural music.

Kaba Horo

2:00pm

Music

A caffeinated mix of energetic, wild Balkan gypsy songs and music with elements of urban funk/rock/jazz grooves.

Sruli and Lisa: Klezmer for Kids

2:00pm

Music

Family

Ashkenaz favourites Sruli and Lisa return to the festival for the first time since 2006.

Tio Chorinho

2:30pm

Music

Tio Chorinho is a new Toronto ensemble dedicated to performing Brazilian choro music in the tradition of the great Jewish mandolin master, Jacob do Bandolim.

Aaron Lansky: Outwitting History

2:30pm

Literary Arts

Aaron Lansky is the founder and president of the National Yiddish Book Center, an organization he created in the early 1980s to help salvage Yiddish language publications.

Mycale

3:00pm

Music

Get ready for a whole new approach to Masada music!

Brian Katz: YidRhythmics

3:00pm

Music

Family

“YidRhythmics” is inspired by Dalcroze Eurhythmics, a European movement-based approach to music education.

Storytelling with Aubrey Davis

3:00pm

Dance

Music

Family

Acclaimed Toronto storyteller adds a little contemporary Jewish spice to folk tales, fables and jokes from both Ashkenazi and Sephardic folklore.

The Ashkenaz Parade

4:00pm – 5:00pm

Dance

Music

Family

Propelled by the sounds of all the festival musicians, the Ashkenaz Parade is the undisputed highlight of each Ashkenaz Festival.

Sasha Luminsky and Martin van de Ven with String Quartet

5:00pm

Music

Sasha Luminsky and Martin van de Ven will perform unique interpretations of contemporary Jewish chamber music featuring themselves as soloists, culminating in a combined performance.

Michael Wex: The Frumkiss Family Business Book Launch

5:00pm

Literary Arts

Yiddish raconteur and Ashkenaz fave Michael Wex returns to the festival to launch his new novel.

Michael Alpert and Julian Kytasty: Night Songs from a Neighbouring Village

6:30pm

Music

A multimedia concert program that brings together two musical traditions – East European Jewish and Ukrainian – that have existed side by side and interacted for centuries, mirroring the complex relationship between the two peoples that have nurtured them.

The Socalled Movie

6:30pm

Film

Socalled has graced Ashkenaz stages many times in the past, but now see him up close and more personal than ever before in this NFB-produced, feature documentary film.

Best of the Fest Finale

8:00pm –10:30pm

Music

A series of performances by some of this year’s headline artists.