View our accessibility package Skip to the Main Content
Home

One of the largest and most prestigious events of its kind, Ashkenaz 2008 will once again feature the best of the global Yiddish/Jewish culture scene. From traditional and boundary-breaking Klezmer music and cross-cultural fusion, to diverse offerings in theatre, film, dance, visual arts, literature, and family programming, Ashkenaz celebrates culture, community, and artistic innovation.

 

AcknowledgementsInternational Marketplace

Events will be added to this schedule as they are confirmed.

Keeper of the Flame: The Life and Music of Flory Jagoda

3:30pm

Ladino-singing legend Flory Jagoda shares stories and images of the lost Jewish world of pre-war Bosnia and its rich musical tradition.

Literary Arts

Yichud/Seclusion Featuring Julie Tepperman and Aaron Willis

4:00pm

A newly married couple are alone together for the first time EVER in this hilarious and touching look at the Jewish ritual of yichud (seclusion).

Theatre

Short Films by David A. Stein (1998-2004)

4:00pm

A retrospective of short films by the late Toronto filmmaker David Stein, including musical shorts featuring klezmer scenesters Michael Alpert, Adrienne Cooper, Michael Wex and others.

Film

Henry Sapoznik (US) "A Century of Yiddish Recording"

4:00pm

Klezmer revival pioneer Henry Sapoznik revisits the early 20th century heyday of the Yiddish sound recording industry, sharing amazing back stories and timeless sound documents form the golden age of Yiddish music.

Literary Arts

Batsheva (Toronto) CD Release

4:30pm

In her stunning new CD, Batsheva explores a wide range of musical moods, with a mix of Yiddish and Ladino, satirical turns in English and original compositions.

Music

Ventriloquist Storytelling with Yehudit (Judy) Shier Weisberg (Toronto)

4:30pm

Ventriloquist storyteller Yehudit (Judy) Shier Weisberg and her counterpart “Yossel” enter the world of the shtetl in these fun Jewish stories.

Family

Shtreiml (Montreal)

5:00pm

A high-octane mix of not-so-traditional Eastern-European Jewish and Turkish music!

Music

Benya Krik (1926) featuring a live musical performance by Jonno Lightstone and Brian Katz (Toronto)

5:00pm

The seamy Jewish underworld of Odessa is the setting for Isaac Babel’s classic tale turned silent film about Jewish gangster king “Mike the Jap” Vinnitsky, presented here with a live, mostly improvised soundscape by two of Toronto’s leading Jewish music artists.

Film

Meet the Artist Discussion Session with Maciej Frankiewicz (Poland)

5:00pm

Painter Maciej Frankiewicz will discuss his work and current exhibition at the Marilyn Brewer Community Space, which draws on historical data, dreams and imagination to vividly capture Jewish life in pre-war Poland. Part of Ashkenaz’s Jewish Poland in Memory and Imagination Series.

Boris Sichon (Vancouver)

5:00pm

In this interactive, fun-filled musical journey around the world, multi-instrumentalist Sichon presents a vast array of musical traditions.

Family

Gypsophilia (Halifax)

5:30pm

Gypsophillia brings their special combination of hot jazz and European gypsy music to Harbourfront!

Music

Rhea Tregebov (Vancouver) "Arguing with the Storm: Stories by Yiddish Women Writers"

5:30pm

Editor Rhea Tregebov reads from and discusses the works of nine female Yiddish writers. Selections include comic shtetl tale, Holocaust memoirs, and insightful portrayals of the challenges of transition from the Old World to the New.

Literary Arts

The Huppah Project Cd Release

6:30pm

The Jewish Wedding Celebration in music - traditional and contemporary!

Music

Zully Goldfarb (Argentina) featuring Roxana and Fabian (Toronto)

6:30pm

This sizzling evening of Yiddish tango music and dance is sure to be one of the festival highlights!

Dance

Music

Bessarabian Dance with Steve Weintraub and Konsonans Retro

7:00pm

A participatory dance session with instructor Steve Weintraub and Konsonans Retro.

Dance